Кошик
198 відгуків
Сертифікована компанія Prom.ua
+380673419278
+380
93
019-60-09
+380
95
558-43-54
+380
96
832-74-64
УкраїнаІвано-Франківська областьКоломиявул. І. Мазепи 78203
Корзина
Українська вишиванка з Коломиї - вишиті плаття бохо, чоловічі вишиванки, парні вишивки
Історія та значення вишитого рушника

Історія та значення вишитого рушника

Історія та значення вишитого рушника

Рушники на весілля. Вишитий рушник - предмет української народної культури, народної творчості слов'ян, єдиний предмет культури і побуту, що дійшов до нас з язичницьких часів і використовується нами по його першочерговому призначенню.

 

І до цього дня вишитий рушник - бажаний предмет домашнього вжитку та чудовий традиційний символ важливої ​​події в житті українського народу.

Вишиваний рушник посідає почесне місце в будинкубіля образівна столахна вікнахстаровинних скриняхВін є старовинним народним символом і прекрасним стильним елементом в оздобленні будинку в стилі «кантрі», або «сільському стилі».

Рушник - ритуальний предмет з язичницького минулогоякий традиційно використовується в народному побуті за прямим призначенням - захищає святі кутибожницідверні та віконні прорізивесіллясвятапохорони своїми магічними зображеннями.

Аж до 50-х років 20 століття рушники вишивалися рукодільницями на домотканому льоніПри цьому необхідно сказатищо в повоєнний час на ткацьких верстатах вже не працювали:  були великі запаси матеріїзітканої ранішереволюційний і післяреволюційний час привчив народ  створювати запас лляної тканиниоскільки всі запаси продуктів  в ці часи вилучалися (революціїколективізаціяголод). Тканина - єдинещо не підлягало обов'язковому вилученню.

Запаси полотнавиткані на початку століття було настільки великіщо їх  вистачило на 50-70 роківяк раз до того періодуколи більшість змогла вже  собі дозволити купувати тканину фабричного виробництва.

Сьогодні рушники вишиваються переважно в селах до весіль і хрестина також до великих церковних святПо всій Україні і сьогодні найбільше цінується   жива традиція ручної вишивки на лляній тканині.

Саме слово «рушник» має корінь «руш», «рух», що означає ламатируйнуватирватиа інакше - відірваний шматок тканинивідрізВід цього ж коренявідбувається слово сорочкаЛляні полотнищаз яких згодом шилися рушникиткали дуже довгіСтаровинний рушник досягав в довжину 3-4 метра.

Незважаючи на співзвуччя слів «рушник» та «рука», вони мають різну семантику і лексичне значенняРушник - «порушення», порване полотноА предметиякі використовувалися нашими предками для витирання рук і висіли на рукомийникуназивалисяутиркирукотеркаручникрушникТакий рушник мав дуже маленький розмір і не шився спеціальнодля витирання рук використовувалися старі ткані виробиоскільки цінність тканого полотна була великабудь ткані вироби зношувалися в прах.

Справжній рушник мав розмірякий далеко перевершує своїх сьогоднішніх нащадківйого розмір у ширину був 35-40сма довжина сягала 3-5 метрів.

Рушник дуже багато прикрашавсямереживомтасьмоюстрічкамиткацтвомНа виготовлення рушника умільці не шкодували ні силні часуні декору.

Вишиваний рушник був дуже дорогою річчю,не так з точки зору вартостіскільки з точки зору свого внутрішнього смислового значенняРушник був культовим предметом слов'янської культурижодна значуща для сім'ї подія не обходилася без рушника.

Вишивані рушники Ви можете придбати  чи замовити в нашому інтернет-магазині і Ваше свято буде особливим з яскравими виробами ручної роботив які кожна майстриня вкладає        частинку своєї душі

Українська вишиванка з Коломиї

Попередні статті